Faridabad, Haryana
GST No. 06AGAPP8575D1ZA
Manufacturer & Supplier of C Rail Festoon System. Our product range also comprises of Current Collector, Master Controller and DSL Shrouded Conductor System.
Approx. Rs 580 / MeterGet Latest Price
Product Details:| Material | MS, GI |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | For Crane |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 Year |
| Limit Switch | Yes |
Features:
Comes with a protective coating to increase durability
High dimensional accuracy
Excellent resistance to high temperatures and impacts
Approx. Rs 580 / MeterGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Material | Galvanized Steel |
| Size/Dimension | 30*32 mm |
| Color | Natural |
| Brand | SP |
| Capacity | 50 Kg. |
| Current | 401 Amp. |
| Length | 400 MM |
| Max Thickness | 1.5mm |
We offer a large assortment of C Track Festoon System that is used for electrical or energy transmission in EOT Cranes, hoists, transfer car, transfer trolleys and various type of material handling equipments and moving machineries. The offered C rail festoon systems are manufactured using the finest quality raw material and modern technology. Moreover, we offer these C rail festoon systems to our patrons after make sure that our offered C rail festoon system is of the best in quality in the market.
Features:
Precision-designed
Excellent performance
Longer service life
Additional Information:
Explore More Products
© S.P. Engineering Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited