Faridabad, Haryana
GST No. 06AGAPP8575D1ZA
Manufacturer & Supplier of DSL Shrouded Conductor System. Our product range also comprises of Current Collector, Master Controller.
Approx. Rs 60 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Current Rating | 100 A |
| Bar Width | 10 mm |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Product Type | DSL BUS BAR JOINTER COVER |
| Product Code | DSL BUS BAR JOINTER COVER |
| Brand | SP ENGG WORKS |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PVC |
Additional Information:
Approx. Rs 550 / MeterGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| System Type | Shrouded DSL |
| Current Rating | 125A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Brand | SP |
| No. of Conductors | 4 |
| Current | 125 Amp. |
| Usage/Application | OVER HEAD CRANE |
| Packaging Type | Wooden box |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | RYBG |
We offer an extensive range of Busbar System these products are manufactured under international parameters using slandered rubber and steal. These are used in cranes to make proper functions at the time of loading operations.
Additional Information:
Approx. Rs 550 / MeterGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| System Type | Shrouded DSL |
| Material | Galvanized Iron |
| Current Rating | 125 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Type | Fully Automatic |
| Power (Wattage) | 220w |
| Application | Crane |
| Brand | SP |
| Color | Red yellow green blue |
| Voltage | 220 |
| Country of Origin | Made In India |
| Current | 60 to 125 amp. |
We offer an extensive range of Busbar System these products are manufactured under international parameters using slandered rubber and steal. These are used in cranes to make proper functions at the time of loading operations.
Approx. Rs 400 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Size | COPPER SHOE UNIT WITH PIN. |
| Shape | COPPER SHOE UNIT WITH PIN. |
| Surface Finishing | COPPER SHOE UNIT WITH PIN. |
| Material | PVC TYPE PLASTIC |
| Color | ORANGE CUM RED |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Packaging Type | CARTOON |
| Diameter | NA |
| Weight | NA |
Additional Information:
Explore More Products
© S.P. Engineering Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited