Faridabad, Haryana
GST No. 06AGAPP8575D1ZA
Approx. Rs 8,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Brake size | 200 mm |
| Material | MS |
| Brake torque | 200 Nm |
| Thruster stroke | 25 mm |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Brand | SP |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 24 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | -20 to + 50 Deg C |
| Warranty | 1 Year |
Needs little or no maintenance
Holds or stops the load at desirable place
Uses transformer oil for thruster cylinder
Explore More Products
© S.P. Engineering Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited