Faridabad, Haryana
GST No. 06AGAPP8575D1ZA
Manufacturer & Supplier of Pendant Push Button Station. Our product range also comprises of Current Collector, Master Controller and DSL Shrouded Conductor System.
Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Number Of Buttons | 6 Way |
| Application | Crane |
| Enclosure Type | Double Speed |
| Brand | SP |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Model Name/Number | PENDENT REMOTE |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
We are readily engaged in offering Push Button Pendant Switch to our valuable customers. These stations are manufactured using quality approved material, bought from authentic vendors of the market. Offered stations are made by employing the latest technology by experienced professional as per set industry standards. In addition to this, offered station is widely appreciated in the industry for its longer service life and high comprehensive strength.
Features:
Precision-designed
User friendly
Excellent performance
Additional Information:
Approx. Rs 2,900 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Number Of Buttons | 2 Way |
| Current Rating | 15A |
| Application | Crane |
| Enclosure Type | Single Speed |
| Color | Yellow |
| Voltage | 220V |
| Body Material | Plastic |
| Feature | Emergency Stop |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© S.P. Engineering Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited