Faridabad, Haryana
GST No. 06AGAPP8575D1ZA
Approx. Rs 120 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| System Type | Shrouded DSL |
| Current Rating | 125 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Brand | SP ENGG WORKS |
| Material | Galvanized Iron |
| No. of Conductors | 4 |
| Current | 125 AMP |
| Usage/Application | DSL Busbar Jointer |
| Model Name/Number | DSLBusbarJointer |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | WHITE GI |
Additional Information:
Approx. Rs 550 / MeterGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Meter |
| System Type | Shrouded DSL |
| Current Rating | 125A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Brand | SP |
| Material | Galvanized Iron |
| No. of Conductors | 3 or 4 |
| Usage/Application | Eot crane, hoist |
| Conductor Bar Joint | PIN JOINT |
| Model Name/Number | M-TYPE |
| Packaging Type | WOODEN BOX |
| Country of Origin | Made in India |
• Pin joint for proper alignment
• 60A, 100A, 125Amps Galvanised Iron.
• 160A, 250A, 315Amps Copper.
• Single Pole/ 4 Pole hangers.
• Finger Safe / Touch Proof
• Bar Length 4.5 Meter.
• System up to 150 Meter.
• Without expansion joint.
Additional Information:
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Bar Width | 1mm |
| Thickness | 1 mm |
| Finish | Gi |
| Length | 4 meter |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | SP |
| Number Of Pin | 4 |
| Voltage | 220 V |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green Etc |
| Country of Origin | Made in India |
It is widely used in various industrial applications due to its accurate and reliable operation. Owing to its optimal performance and high resistance against corrosion, it is utilized in several heavy & Medium industrial in mobile electrification application. This bus bar is also used in different cranes at the time of loading operations to make proper functions. Pin Joint Shrouded Bus Bar offered by us is available in various dimensions and technical specifications to choose from.
Features:
Easy and safe to connect
Long lasting operational life
Excellent electrical conductivity
Explore More Products
© S.P. Engineering Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited