Faridabad, Haryana
GST No. 06AGAPP8575D1ZA
Approx. Rs 5,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | For Crane Use |
| Brand | SP |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 4kg |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 700 x 900 x 1760 mm |
It is widely used in vehicle maintenance, warehouses, loading docks, construction sites, and other heavy-duty applications for braking purposes. It is highly appreciated by our clients for its high efficiency, excellent performance, low maintenance and easy installation. Shoe Brake offered by us can be operated at 220/415 or any other desired voltages. In addition to this, it is available in integration with two brake shoes, one solenoid unit and revetted with liners.
Features:
High tensile strength
Long-lasting functional life
Excellent resistance to abrasion
Explore More Products
© S.P. Engineering Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited