Faridabad, Haryana
GST No. 06AGAPP8575D1ZA
Approx. Rs 3,500 / MeterGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| System Type | Shrouded DSL |
| Current Rating | 500A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Brand | SP |
| Material | Copper |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 4 meter |
| Voltage | 220 V |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green Etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Phase Type | Single Phase |
Approx. Rs 1,200 / MeterGet Latest Price
Product Details:| System Type | Shrouded DSL |
| Current Rating | 125A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Brand | SP |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | For Crane |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green Etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Temperature Range | -65 Deg C to 150 Deg C |
| Power Source | Electric |
| Phase Type | Single Phase |
| Weight | 2.5 kg |
It is widely used to provide electricity to rails, hoists, overhead cranes, and other high altitude systems. Some common application areas where this system is utilized are EOT cranes, conveyors, electrically operated equipment, and material handling machinery. It is provided with an insulating cover shaped to prevent it from dust and water. The offered Shrouded DSL System can be availed in different technical specifications from us.
Features:
Easy to operate
Offers maximum throughput
No exposed live part
Additional Information:
Approx. Rs 85 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Model Name/Number | HANGER CLAMP 4 WAY AND 3 WAY |
| Type | HANGER CLAMP |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | HARD PVC TYPE |
| Color | BLACK |
| Brand | SP ENGG WORKS |
| Features | DSL BUS BAR HOLDER |
| Length | 1 PIECE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 85 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Model Name/Number | HANGER CLAMP 4 WAY |
| Structure | HANGER CLAMP 4 WAY |
| Type | HANGER CLAMP 4 WAY |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | HARD PVC TYPE |
| Color | BLACK |
| Brand | SP ENGG WORKS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 75 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Model Name/Number | HANGER CLAMP 3 WAY |
| Structure | HANGER CLAMP 3 WAY |
| Type | HANGER CLAMP 3 WAY |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PVC TYPE |
| Color | BLACK |
| Brand | SP ENGG WORKS |
| Features | HANGER CLAMP 3 WAY |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 550 / MeterGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| System Type | Crane Busbar |
| Current Rating | 100 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Conductor Material | Galvanized Steel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Insulation Material | PVC |
| Type | Fully Automatic |
| Application | Crane |
| Country of Origin | Made In India |
| Power (Wattage) | 220W |
Conductor bar can be found on overhead crane runways, hoists, trolleys, conveyors, port cranes and people movers.
Totally enclosed covers with flap for air-born contaminants, indoor & outdoor versions
Bare conductors available for extreme heat applications
Special long-wear collector brushes for systems
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Current Rating | 100 A |
| Poles | 4 Pole |
| Collector Type | Shoe Type |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Material | Copper |
| Brand | SPEW |
| Cable Length | 1 mtr |
| Collector Current | 125 Amp |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Here, at our production unit we provide 125 Amp Current Collector, it is a modern electronic collector used as a protection device which supply accurate amount of electricity to machine. The qualitative range of Current Collectors provided by us is well known, broadly admired and highly recognized. 125 Amp Current Collector is highly applauded among the customers for its performance and hassle free functional life that assure safe and sound outcomes at the time of operations and functions of this offered product. Current Collector are used for power transmission. Conductor Bar provide a safe & economical supply of electric power for track guided Mobile machinery. Single Pole individually insulated conductors. Ideally used for EOT Cranes etc.
Additional Information:
Approx. Rs 470 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Busbar |
| I Deal In | New Only |
| Finishing | Perfect finishing |
| Collector Current | 125 Amp. |
| Material | Copper |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
COPPER SHOW WITH HOLDER WITH WIRE.
..........................................................
Additional Information:
Explore More Products
© S.P. Engineering Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited