Faridabad, Haryana
GST No. 06AGAPP8575D1ZA
Approx. Rs 5,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brake type | Disc brake |
| Brake torque | 100 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Material | SS, MS, Copper |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Power Source | Electric |
| Warranty | 1 Year |
Features:
Fine surface finish
Long lasting life
High durability and excellent tensile strength
Approx. Rs 10,500 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Brake size | 300 mm |
| Material | Cast Iron |
| Brake torque | 320 Nm |
| Thruster stroke | 51 mm |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Model Name/Number | THRUSTER BRAKE |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 |
| Power | 18kg,36kg,42 kg. |
| Packaging Type | drum dia- 100 to 500 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© S.P. Engineering Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited